Lidhje

Debate në parlament për artikullin e gazetës NJT


Në Shqipëri artikulli i botuar në gazetën amerikan New York Times provokoi debate të ashpra në parlament.

Opozita akuzoi qeverinë se është përfshirë në afera korruptive dhe trafik armësh me firma fantazëm duke iu referuar kompanisë qipriote e cila shërbeu si ndërmjetëse mes ministrisë shqiptare të mbrojtjes dhe kompanisë amerikane që bleu municione për në Afganistan.

Kryemnistri Berisha i konsideroi këto akuza si shpifje dhe tha se kompania amerikane ishte certifikuar nga autoritetet amerikane.//rd//

XS
SM
MD
LG