Lidhje

Kosove: ende nuk dihet fati i afro dy mije te zhdukurve


Lufta e Kosoves, shkaktoi mbi 10 mije viktima, mes tyre rreth 5 mije persona te zhdukur. Edhe sot, 9 vjet pas perfundimit te luftes, ka ende 1 mije e 973 persona, fati i te cileve ende nuk dihet. Familjet e viktimave tashme i kane humbur shpresat per gjetjen e familjareve neper burgjet serbe, por kerkojne gjetjen dhe identifikimin e trupave te tyre dhe varrosjen ne vendin e vet. Ato u bejne thirrje autoriteteve te Kosoves t'i shtojne perpjekjet per gjetjen e te dashurve.

Të ngjashme

XS
SM
MD
LG