Lidhje

Iran, kryengritësit vrasin dy anëtarë të Gardës Revolucionare


Mediat iraniane pohuan se kryengritësit kanë vrarë dy anëtarë të Gardës Revolucionare gjatë një përleshjeje në pjesen veriore të vendit.

Luftimet u zhvilluan të shtunën.

Shtypi iranian nuk i ka identifikuar kryengritësit dhe vendin e saktë të luftimeve, por bën të ditur se anëtarë të Gardës Revolucionare iraniane kishin vrarë këto ditë disa kryengritës në pjesën veri-perëndimore të Iranit ku forcat e sigurimit ishin përleshur me kryengritësit kurdë.

Irani ndodhet në luftë me kryengritësit seperatistë të Partisë për Liri dhe Jetë në Kurdistan në zonat e tij me popullsi kurde gjatë 5 vjetëve të fundit.

Teherani fajëson seperatistët për sulme në pjesen veri-perëndimore të vendit. //bsa//

XS
SM
MD
LG