Lidhje

SHBA: Strategjitë energjetike të dy kandidatëve presidencialë


Rezervat energjetike dhe çmimet e larta të lëndës djegëse vazhdojnë të jenë ndër çështjet kryesore të fushatës presidenciale në Shtetet e Bashkuara. Kandidati demokrat për president, Barak Obama thotë tani se është pro shfrytëzimit të një pjese të rezervave strategjike kombëtare të naftës për të ulur çmimin e karburantit, megjithëse ai vetë e ka kundërshtuar këtë ide në të kaluarën.

Senatori Obama mbajti të hënën një fjalim në shtetin Miçigan, ku pritet të zhvillohet një garë e fortë në zgjedhjet e përgjithshme presidenciale të nëntorit, me kandidatin republikan Xhon Mekein. Zoti Obama propozoi që qeveria të shiste 70 milionë fuçi nafte nga rezerva strategjike për të ndihmuar në uljen e çmimeve të karburantit për konsumatorët, megjithëse vetë ai e ka kundërshtuar një ide të tillë në të kaluarën.


Zoti Obama akuzoi rivalin e tij republikan, Senatorin Mekein se është pjesë e dështimit të Shteteve të Bashkuara për të çliruar veten nga vartësia tek nafta e huaj gjatë 3 dekadave të fundit. Ai shprehu mbështetje për shpime të kufizuara në det, në kuadër të një pakete të përgjithshme energjetike që do të përfshinte shtimin e mbështetjes për burime alternative energjie, gjë që e mbështet edhe zoti Mekein:

"Nuk mund të bëjmë sikur me këto shpime në det do ta nxjerrim veten nga problemi, siç pretendon Senatori Mekein. Na nevojiten zgjidhje shumë më të mëdha dhe më të guximshme. Duhet të ndërmarrim një angazhim serioz, mbarëkombëtar për të zhvilluar burimet e reja energjetike dhe këtë duhet ta bëjmë pa vonesë, duke filluar që tani."

Senatori Mekein mbështet idenë e zgjerimit të shpimeve në det dhe shtimin e peshës së energjisë bërthamore në përmbushjen e nevojave të Shteteve të Bashkuara për energji. Zoti Mekein i bëri thirrje Senator Obamës të angazhohet për të mobilizuar Kongresin që të rikthehet nga pushimet për një sesion mbi çështjet energjetike:

"I bëj thirrje Senator Obamës të nxisë Kongresin të kthehet në Uashington për punë, të pezullojë pushimet dhe të merret me çështjet energjetike të Amerikës dhe të mos largohet nga puna derisa të zgjidhet ky problem."

Anketat e opinionit tregojnë se ekonomia dhe çmimet e karburantit janë në krye të listës së shqetësimeve të votuesve. Sipas anketimeve të fundit rezulton se zgjedhësit janë të gatshëm të tërhiqen nga disa angazhime pro mjedisit dhe gjithnjë e më shumë po mbështesin shpime të reja në det.

Çështje të tjera të rëndësishme në këtë fushatë janë lufta në Irak, lufta e përgjithshme kundër terrorizmit dhe rritja e kostos së kujdesit shëndetësor. //ad//

XS
SM
MD
LG