Lidhje

Kina mbyll Lojërat Olimpike me një ceremoni madhështore


Kina i dha fund Lojërave Olimpike me një ceremoni mbyllëse me shfaqje muzikore, yje britanike dhe një numër kërcimtarësh dhe bateristësh.

Më shumë se 90 mijë njerëz mbushën stadiumin Foleja e Zogut në Pekin ndërkohë që fishekzjarret shpërthyen në qiell në formën e unazave olimpike. Akrobatët bënin salto në stadium ndërkohë që atletët dilnin në fushë.

Gjatë një fjalimi të rastit, kreu i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Zhak Rog tha se Lojërat Olimpike kishin hapur mundësinë që bota të mësojë më shumë për Kinën dhe anasjelltas. Ai i deklaroi lojërat zyrtarisht të mbyllura dhe bëri thirrje për t’u mbledhur në Londër pas katër vjetësh për Lojërat Olimpike të 2012-ës.

Në kulmin e ceremonisë, kryetari i bashkisë së Pekinit i kaloi homologut të tij nga Londra flamurin olimpik. Pas pak, Londra shënoi vendin e saj si organizatorja e ardhshme me një shfaqje të këngëtares britanike Leona Luis dhe kitarristin e grupit Led Zepelin, Xhimi Pejxh. //bsa//

XS
SM
MD
LG