Lidhje

Nis nesër muaji i shenjtë i Ramazanit


Myslimanët në mbarë botën po përgatiten për fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit.

Disa vende e fillojnë kremtimin e kësaj feste nesër.

Fillimi i kësaj feste fetare varion në vende të ndryshme në varësi të shfaqjes së hënës së re. Ramazani, muaji i nëntë i kalendarit islamik, shënon 1 mijë e 400 vjetorin e ditës kur Kurani iu shfaq Profetit Muhamet.

Për besimtaret myslimanë, muaji i Ramazanit është një mundësi për të treguar përkushtimin e tyre ndaj besimit dhe Zotit, përmes agjerimit nga e ngrëna, pirja, tymosja e duhanit, që zbatohet që nga agimi deri ne muzg. //mm//

XS
SM
MD
LG