Lidhje

Rusia paralajmëron ndaj zgjerimit të NATO-s në Detin e Zi 


Kryeministri rus Vladimir Putin ka paralajmëruar se Rusia do t'i përgjigjet rritjes së pranisë së forcave detare të NATOs në Detin e Zi.

Zoti Putin u tha gazetarëve gjatë një vizite të zhvilluar sot në Uzbekistan, se Rusia do të përgjigjet me qetësi dhe siç tha ai "jo në mënyrë histerike".

Zoti Putin nuk dha më shumë detaje në lidhje me paralajmërimet. Por i pyetur nga agjensia ruse "Interfax", se cilat do të ishin këto masa, ai u tha gazetarëve se kjo do të shihet.

Në njoftimin e Interfaksit thuhej se kryeministri Putin po kështu vuri në pyetje përse ndihma amerikane po i dërgohej Gjeorgjisë nëpërmjet anijeve ushtarake amerikane.

Presidenti amerikan George Bush muajin e kaluar urdhëroi dërgesa ajrore dhe detare me ndihma për Gjeorgjinë pasi trupat ruse kishin hyrë fuqishëm në tokën gjeorgjiane.//lk

XS
SM
MD
LG