Lidhje

BE-ja nuk bie dakord mbi përfitimet tregëtare për Serbinë


Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian nuk arritën të bien dakort për zgjerimin e përfitimeve të reja tregëtare për Serbinë, megjithë një raport pozitiv nga kryeprokurori i Gjykatës së Kombeve të Bashkuara për Krimet e Luftës në ish Jugosllavi lidhur me bashkëpunimin e Beogradit me Gjykatën e Hagës.

Hollanda bllokoi marrëveshjen e njëzëshme, që kërkohet për zgjerimin e përfitimeve, duke këmbëngulur se autoritetet serbe duhet të arrestojnë më parë të dyshuarin për krime lufte dhe komandantin e lartë të serbëve të Bosnjes, Ratko Mlladiç.

Ministri i jashtëm francez, Bernard Kushner, vendi i të cilit mban presidencën e radhës së BE-së, theksoi mbështetjen që vendet e tjera anëtare të organizatës i kanë dhënë Serbisë.

Më parë kryeprokurori i Hagës Serxh Bremerts informoi ministrat për bashkëpunimin e Serbisë me gjykatën. Javën e kaluar ai shpreu optimizëm të rezervuar rreth shanseve për të arrestuar të kërkuar të tjerë.

Zyrtarët e BE-së e cilësuan arrestimin dhe transferimin në Hagë të ish udhëheqësit të serbëve të Bosnjes, Radovan Karaxhiç në korrik, si një hap të rëndësishëm në bashkëpunimin me gjykatën. (ze)

XS
SM
MD
LG