Lidhje

Ligji i dosjeve në parlament: Debate pozitë-opozitë


Në Shqipëri parlamenti pritet të marrë sot në shqyrtim ligjin për pastëritinë e figurave të zyrtarëve të lartë. Projekti është kundërshtuar ashpër nga opozita.

Sipas kryetarit socialist Edi Rama, ai është mekanizëm interesash klanore, shkel kushtetutën dhe synon të godasë prokuorët dhe gjyqtarët që po hetojnë dosjet qeveritare. Kryeministri Berisha i hodhi poshtë këto akuza si të paqenë duke thënë se zoti Rama po merr në mbrojtje xhelatët e diktaturës dhe konfirmoi vendosmërinë për miratimin e ligjit.

XS
SM
MD
LG