Lidhje

Serbia dakort t'ja shesë Rusisë monopolin e naftës, NIS


Zyrtarët serbë dhe rusë kanë arritur një marrëveshje lidhur me shitjen e Monopolit kombëtar të Naftës së Serbisë, NIS, firmës shtetërore ruse të energjisë, Gazprom.

Sipas kësaj marrëveshjeje, e cila të merkurën nënshkruhet zyrtarisht në Moskë, Gazpromi do të blejë 51 përqind të firmës serbe të Naftës në shkëmbim për ndërtimin e një një tubacioni të gazit natyror nepërmjet Serbisë.

Kjo marrëveshje ka përqarë qeverinë serbe të koalicionit. Ministri serb i ekonomisë, Mlaxhan Dinkiç dhe anëtarët e partisë së tij G-17 kërkon garanci që Rusia, e cila menjëherë do të merrë nën-kontroll firmën serbe, në fakt të ndërtojë tubacionin.

Sipas kësaj marrëveshjeje, Rusia do të ndërtojë një instalim të madh të restaurimit të gazit natyror në pjesen jugore të Serbisë e prej andej në drejtim të vendeve të tjera të Evropës. Analistët pohojnë se ky projekt do ta bëjë Serbinë qendër të rëndësishme për pajisjen e Evropës me energji nga Rusia. //rd//

XS
SM
MD
LG