Lidhje

Vdes në moshën 115 vjeçare njeriu më i vjetër i botës


Në Portugali vdiq në moshën 115 vjeçare gruaja më e moshuar e botës.

Maria del Xhezu vdiq dje gjatë rrugës për në spitalin e qytetit Tomar. Zonja del Xhezu, e lindur para dy luftërave botërore dhe zbulimit të radios, mbante titullin e njeriut më të moshuar që nga vdekja e amerikanes Edna Parker më 26 nëntor.

Sipas njoftimeve, Maria del Xhezu kishte jetuar më gjatë se 3 nga 6 fëmijët e saj dhe kishte qenë në spital vetëm një herë.

Ajo asnjëherë nuk pinte alkohol, kafe apo duhan. Dieta e saj përbëhej kryesisht nga peshku dhe perimet.//lk

XS
SM
MD
LG