Lidhje

Kandidaturat për çmimet "Globi i Artë"


Sonte në Los Anxhelos, është mbrëmja e madhe e ndarjes së çmimeve Globi i Artë. Emra të njohur të kinematografisë amerikane si Brad Pitt, Meryl Strip dhe Dustin Hoffman janë mes kandidatëve për çmimet si aktorët më të mirë. Risia që do të sjellë ceremonia e sivjetshme, është prania e rreth 50 aktorëve dhe emrave të njohur të kinemasë amerikane që do të jenë prezantues të të gjithë spektaklit, i cili transmetohet sonte në kanalin televiziv NBC. Por momenti më emocionues dhe që pritet me ankth nga të pranishmit është padyshim ndarja e çmimeve për filmat dhe aktorët më të mirë.


Filmat konkurues për mbrëmjen e sotme të Globit të Artë në kinematografi janë:

Për kategorinë e filmit më të mirë dramatik:

1”The curious case of Benjamin Button”

2.“Frost/nixon”

3.“The reader”

4.”Revolutionary road”.

Në kategorinë e filmit më të mirë komedi dhe muzikor konkurojnë:

1.“Burn after reading”

2.”Happy go lucky”

3.“In bruges”

4. “Mamma mia”

5 “Viki Kristina Barcelona”.

Për aktoren më të mirë në filmat dramatikë janë në garë:

1.Angelina Jolie me filmin Changeling

2.Meryl Streep me filmin Doubt

3.Kristin Scott Thomas me “I’ve loved you so long”,

4.Kate Winslet me filmin “Revolutionary Road”

Ndërsa në kategorinë e aktorëve më të mirë dramatikë, janë:

1.Leonardo di Caprio me filmin "Revolutionary road"

2.Frank Lanhella në filmin Frost/Nixon

3.Sean Penn me filmin “Milk”

4.Brad Pitt me filmin “The curious case of Benjamin Button”,

5. Mickey Rourke me filmin “The Wrestler”.

Në kategorinë e aktores më të mirë për filmat komikë dhe muzikorë kandidate janë:

1.Rebecca Hall me filmin – Vicky cristina Barcelona

2.Sally Hawkins me filmin "Happy go lucky"

3.Francesk McDormand me filmin "Burn after reading"

4.Meryl streep me filmin "Mamma mia"

5.Emma Thompson me filmin "Last Chance Harvey".

Në kategorinë e aktorit më të mirë për filmat muzikorë dhe komikë renditen:

1.Javier Bardem në filmin” Vicky Cristina Barcelona”

2.Colin Farrell me filmin “In Bruges”

3. James Franco me “Pineapple express”

4.Brendan Gleeson me filmin “In Bruges”

5.Dustin Hoffman me “Last chance harvey”.//mm//

XS
SM
MD
LG