Lidhje

Pesë ushtarë amerikanë viktima të një sulmi vetvrasës në MosulNjë vetvrasës aktivizoi lëndën shpërthyese në një kamion pranë një stacioni policor në veri të Irakut, duke vrarë pesë ushtarë amerikanë dhe dy policë irakianë.

Shpërthimi i sotëm është humbja më e madhe për ushtrinë amerikanë në Irak gjatë muajve të fundit.

Ushtria tha se ka ndaluar dy persona të dyshuar për përfshirje në sulmin e Mosulit.

Agjencia Associated Press citoi shefin e operacioneve amerikane në Mosul të ketë thënës e objektiv ishte baza e policisë kombëtare irakiane, dhe jo patrulla amerikane që u ndodh aty në kohën e sulmit.

Dhuma vahzon të jetë e zakonshme në Mosul ndërsa ekstremistët po shfrytëzojnë ndarjet mes grupeve eknike dhe fetare.

Forcat amerikane do të tërhiqen nga qytetet irakiane deri në fund të qershorit.//rd//

XS
SM
MD
LG