Lidhje

Intervistë me Iv dë Kermabo


Shefi i Misionit të BE-së për policinë dhe drejtësinë në Kosovë, Yves de Kermabon, i tha Zërit të Amerikës se EULEX-i ka marrë disa dosje nga UNMIK-u që kanë të bëjnë me dyshimet për përfshirjen e pjesëtarëve të ish UCK-së në krime të mundshme ndaj civilëve. Por, ai tha se hetimet për këtë çështje do të bëhen nëse për këtë do të ketë më shumë informata.

Në intervistën dhënë korrespondentit tonë, zoti de Kermabon thotë se EULEX-i nuk do të zbatojë marrëveshjen gjashtë pikëshe të arritur ndërmjet UNMIK-ut dhe Beogradit për zgjidhjen e çështjeve që kanë të bëjnë më policin, drejtësinë e doganat në Kosovë. Intervistën e plotë do ta ndiqni të premten në emisionin tonë Ditari.

XS
SM
MD
LG