Lidhje

Sofie, takim për furnizimin me gaz të vendeve evropiane


Udhëheqës të Bashkimit Evropian, Ballkanit dhe vendeve furnizuese të gazit janë mbledhur në Sofie për një takim dy ditësh mbi sigurinë e furnizimeve me gaz.

Kryeministri rus Vladimir Putin vendosi papritur që të mos merrte pjesë në takim. Bojkotimi nga ana e tij në momentin e fundit ka venitur shpresat e pjesëmarrësve për të forcuar bashkëpunimin dhe qëndrueshmërinë e furnizimit të Evropës me gaz, 4 muaj pasi mosmarrëveshjet Rus-Ukrainë lidhur me gazin lanë Evropën pa furnizime në mes të dimrit.

Në vend të kryeministrit, në takim po merr pjesë ministri rus i energjisë Sergei Shmatko.

Takimi i Sofies ka sjellë në tryezën e diskutimeve përfaqësues të vendeve të rajonit Kaspik, Azisë Qendrore dhe Lindjes së Mesme, si dhe vende ku kalojnë tubacionet e shpërndarjes dhe vende konsumatore në Ballkan dhe BE.//lk

XS
SM
MD
LG