Lidhje

Rusia kundër barazimit të krimeve të nazizmit me ato të StalinitLigjvënësit rusë kanë protestuar kundër një rezulute të Organziatës për Sigurimin dhe Bashkëpunimin në Evropë që barazon krimet e nazizmit dhe të Stalinit gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në një deklaratë të përbashkët, ligjvënësit e të dy dhomave të parlamentit të Rusisë e cilësuan rezolutën e OSBE-së si fyerje të kujtimit të miliona ushtarëve rusë që çliruan Evropën nga fashizmi.

Rezoluta e miratuar në Vilnus të Lituanisë të premten, kërkon që 23 gushti të shpallet dita e kujtimit të viktimave të nazizmit dhe stalinizmit.

Të dy qeveritë, ajo e Adolf Hitlerit dhe ajo e Josif Stalinit akuzohen për genocid dhe krime kundër njerëzimit.

23 gushti i vitit 1939 kur Gjermania naziste dhe Bashkimi Sovjetik nënshkruan Paktin Molotov-Ribentrop, një marrëveshje që e ndante Evropën në sfera influence dhe që çoi në Luftën e Dytë Botërore.//rd//

XS
SM
MD
LG