Lidhje

Kosovë: Nxirren 11 trupa nga varri masiv


Zyrtarë të BE-së thonë se kanë nxjerrë 11 trupa, mes tyre edhe ato të 4 fëmijëve në një varr masiv të zbuluar javën e kaluar në Kosovë.

Zyrtarët evropianë thonë se eshtrat do të çohen në laboratorët ndërkombëtarë për përcaktimin e identitetit të tyre.

Trupat mendohet të jenë viktima të luftës në Kosovë në vitet ’90, mes shqiptarëve dhe forcave serbe të sigurisë.

Edhe 10 vjet pas përfundimit të luftës, ende figurojnë mbi 2 mijë persona të zhdukur. //ii

XS
SM
MD
LG