Lidhje

OBSH: Obeziteti në botë vazhdon të jetë drejt rritjes


Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se obeziteti në botë vazhdon të jetë drejt rritjes, një prirje që ajo e quan "globezitet".

Obeziteti ka bërë që njerëzit në botë të shpenzojnë shumë për t'u dobësuar. 360 miliard dollarë shpenzohen çdo vit në botë për metodat e ndryshme të dobësimit si dieta ushqimore, ilaçe apo ushtrime fizike.

Megjithë përpjekjet e zyrtarëve të shëndetësisë në Shtetet e Bashkuara, amerikanët vazhdojnë të shëndoshen. Dy të tretat e amerikanëve të rritur janë ose obezë ose mbi peshë. Disa thonë se obeziteti në Amerikë është si një farë epidemie që është përhapur pa u vënë re gjatë viteve.

Kohët e fundit, shkencëtarët në Universitetin e Indianës dhe të Cincinatit thonë se kanë gjetur një zgjidhje, e cila nuk është aq drastike sa operacionet për humbjen e peshës si zvogëlimi i stomakut.

Fjala është për një ilaç i cili ul oreksin dhe përmirëson metabolizmin por që deri tani është provuar me sukses vetëm te minjtë. Hapi tjetër është që ilaçi të provohet edhe te njerëzit. (ze)

XS
SM
MD
LG