Lidhje

SHBA: Bie inflacioni dhe çmimet e mallrave të konsumit


Çmimet e artikujve të konsumit mbetën të pandryshuara në muajin korrik dhe madje ranë rreth dy përqind krahasuar me të njejtën periudhë të vitit të kaluar.

Të premten Departamenti amerikan i Punës njoftoi se inflacioni po bie me ritmin më të shpejtë në disa dekada.

Disa analistë thotë se këto shifra tregojnë se inflacioni është nën kontroll për momentin, gjë që i jep mundësinë bankës qendore amerikane t’i mbajë interesat në nivelin më të ulët në histori.

Rezerva Federale i ul interesat bankare për të nxitur ekonomikë, por i ngre ato për të luftuar inflacionin. //bsa//

XS
SM
MD
LG