Lidhje

Kryeministri Berisha: Jemi të gatshëm për kufizimin e imunitetit

  • Armand Mero
  • Tiranë

Në Shqipëri një ditë pas komenteve të ambasadaorit amerikan John Uidhërs se imuniteti nuk duhet të bëhet mburojë ndaj përballjes me drejtësinë, kryeministri Sali Berisha përsëriti qëndrimin se shumica mbetet e gatshme për kufizimin e imunitetit.

Komentet e djeshme të ambasadorit amerikan sipas të cilit Shqipëria duhet të gjejë një drejtpeshim mes imunitetit dhe nevojës absolute që zyrtarët e korruptuar të japin llogari erdhën pak kohë pasi problem i imunitetit doli sërish në pah kur ish ministri i Mbrotjes Fatmir Mediu përfitoi pushimin e procesit gjyqësor ndaj tij pas rizgjedhjes si deputet.

Partia socialiste sot duke akuzuar kryeministrin për nivelin e lartë sipas saj të korrupsionit tha se ai duhet të dorëzojë para drejtësisë dy ministrat e tij Lulëzim Basha dhe Fatmir Mediu të cilët, siç u shprehën socialistët fshihen pas imunitetit parlamentar. //mm//

XS
SM
MD
LG