Lidhje

Pakistan: Një sulm vetëvrasës shkakton rreth 35 viktima


Policia në Pakistan tha se një shpërthim vetvrasës shkaktoi të paktën 35 viktima në afërsi të selisë së ushtrisë në Ravalpindi. Më shumë se 30 të tjerë u plagosën.

Disa orë më vonë një tjetër shpërthim pranë në pike kontrolli në qytetin Lahore plagosi shtatë persona përfshirë disa policë. Dy persona të dyshuar si militantë u vranë në sulm.

Shpërthimet ndodhin ndërkohë që qeveria ka ofruar shpërblim për kapjen e udhëheqësve të Talebanit. Reklamat në gazeta ofrojnë deri në 5 milionë dollarë për kapjen ose për informacione që çojnë në kapjen e Hakimullah Mehsudit dhe dhjetra talebanëve të tjerë në Pakistan.

Ushtria vazhdon ofensivën kundër militantëve në Vaziristanin jugor. Talebanët vranë qindra njerëz muajin e kaluar në përgjigje të sulmeve në pjesë të tjera të Pakistanit. //lk

XS
SM
MD
LG