Lidhje

Atlantis niset drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës


Anija amerikane Atlantis u nis për misionin e saj në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Atlantis dhe ekuipazhi me 6 anëtarë po transportojnë më shumë se 13 tonelata pjesë këmbimi për Stacionin Ndërkombëtar, përfshirë edhe pajisje për krahun robot të stacionit.

Tre dalje në hapësirë janë planifikuar gjatë misionit 11 ditor, misioni i fundit i NASA-s për këtë vit. Ekuipazhi do të kthejë në tokë astronauten Nicole Stott, e cila ka qëndruar 3 muaj në hapësirë. //ii

XS
SM
MD
LG