Lidhje

Maqedoni: Përkujtohet 101 vjetori i Kongresit të Manastirit


Sot në Maqedoni u shënua 101 vjetori i Kongresit të Manastirit, apo Kongresi i Alfabetit, siç njihet ndryshe. Kjo datë paraqet festë për shqiptarët e Maqedonisë. Por shoqatat civile shqiptare në qytetin e Manastirit kanë reaguar sepse manifestimi qendror u shënua në Shkup dhe jo në shtëpinë - muze ku u mbajt kongresi para 101 vjetësh.

XS
SM
MD
LG