Lidhje

Obama: Nuk do të ketë tërheqje të shpejtë nga Afganistani


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, thotë se nuk do të ketë tërheqje të shpejtë të trupave amerikane nga Afganistani, ndërkohë që përgjegësitë e sigurisë u kalojnë forcave afgane.

Presidenti Obama tha sot në Oslo me rastin e pranimit të Çmimit Nobel se duke filluar nga korriku i vitit 2011, forcat amerikane do të fillojnë t'u kalojnë afganëve më shumë përgjegjësi për mbajtjen e rendit dhe qetësisë.

Presidenti sugjeroi gjithashtu se forcat amerikane do të qendrojnë në Afganistan edhe pas vitit 2011 për të sërvitur forcat afgane.


XS
SM
MD
LG