Lidhje

Senati amerikan konfirmon zotin Bernanke edhe për 4 vjet


Senati amerikan konfirmoi për një mandat tjetër katërvjeçar Kryetarin e Bankës Qendrore amerikane, Ben Bernanke.

Zoti Bernanke është kritikuar ashpër për ndihmat e mëdha financiare që iu dhanë institucioneve financiare si kompania e sigurimeve AIG.

Disa senatorë dhe kritikë tjerë kanë thënë se zoti Bernanke nuk mundi të parashikojë dhe të parandalojë krizën financiare, dhe ka bërë shumë pak për të ndihmuar pronarët e shtëpive dhe bizneset e vogla. //ii

XS
SM
MD
LG