Lidhje

OKB: Irani po punon për mbushje bërthamore


Agjencia bërthamore e Kombeve të Bashkuara për herë të parë tha se është e shqetësuar se Irani mund të jetë duke punuar për prodhimin e një arme bërthamore.

Raporti i Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Bërthamore thotë se informacioni i ri rreth aktiviteteve bërthamore të Iranit ngre mundësinë se mund të jetë duke zhvilluar koka mbushëse bërthamore për një raketë.

Agjencia konfirmoi gjithashtu deklaratën e fundit të Iranit se ka pasuruar uraniumin në nivelin 20 përqind.

Fuqitë botërore shqetësohen se Irani mund të përdorë procesin e pasurimit të uraniumit për armë bërthamore.

Shefi i agjencisë, Jukija Amano formuloi raportin për bordin e guvernatorëve.

I dërguari i Iranit në Agjencinë Ndërkombëtare për Energjinë Bërthamore tha për agjencinë shtetërore të lajmeve Irna se raporti konfirmon synimin paqësor të aktiviteteve bërthamore të Iranit.

Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë tha dje se Irani ka dështuar përsëri të përmbushë detyrimet ndërkombëtare dhe se për këtë do të ketë pasoja.

XS
SM
MD
LG