Lidhje

Amerikanët, me më shumë medalje në Vankuver


Lojërat e 21-ta Olimpike Dimërore janë futur në javën e fundit, pas 8 ditë konkurimesh plot emocione, të papritura dhe momente ngadhënjyese. Podiumi i fituesve priti dje skiatorin e famshëm amerikan Bode Miller, që pas fitores dy herë të titullit Kupës së Botës në Ski dhe 4 herë të titullit Kampion Bote, siguroi më së fundi edhe medaljen e parë të artë olimpike. Ndërkohë kanadezët pësuan dje goditjen më të rëndë në këto Lojëra me humbjen në sportin më popullor në vend, hokej në akull, përballë Shteteve të Bashkuara:

Si në çdo ditë konkurimi në pistat e akullta të Olimpikeve, edhe dita e djeshme nuk bënte përjashtim. Pas një tentative zhgënjyese në Torino, dhe pasi thuajse e braktisi përfundimisht sportin vjet, skiatori amerikan Bode Miller u kthye në pistë për të kërkuar të parën medalje olimpike. Ndryshe nga Lojërat e 2006, kur ai mori vetëm emër si i dhënë pas qefit dhe pijes, këtë radhë ai siguroi edhe të parën medalje të artë olimpike.

“Ishte moment emocionues. Nuk e mendoj veten si njeri që përlotet. Por ai moment ishte shumë emociunues. Mendoj se kishte domethënie të madhe edhe për familjen e për miqtë e mi që janë këtu. Ishte një garë e shpejtë, dinamike, pra një sfidë që nuk e mendoja. Kur arrita vijën e finishit, më ishin bllokuar gjunjët. Por ajo që ka rëndësi është se skiova shkëlqyeshëm.”

Një kurorë e re arritjesh i takoi në këto Olimpike patinatorit në garat e shpejtësisë Apollo Ohno, i cili pas fitores së të shtunës, mban tani rekordin si olimpisti amerikan me numrin më të madh të medaljeve në Lojërat Dimërore. Vetë Apollo thotë se nuk ishte rekordi që e shtyu drejt fitores: “Vetëm të konkurosh në emër të Shteteve të Bashkuara është në vetvete një nder i madh. Medaljet janë një tjetër kënaqësi që i shtohet këtij nderi.”

Megjithë problemet fillestare me motin e ngrohtë, me vdekjen e konkurentit të lugesë nga Gjeorgjia para fillimit të Lojërave dhe pas akuzave se pistat ishin këtë radhë tepër të rrezikshme, një javë pas fillimit të Lojërave, Kanadaja po merr përgëzime për organizimin e Olimpikeve 2010. Por publiku kanadez pret mbi të gjitha të shohë flamurin e vet në podiumin e medaljes së artë. Dje, një ndeshje e shumëpritur paraprake mes ekipit amerikan dhe atij kanadez, përfundoi me fitoren e amerikanëve 5-3. Ishte një fitore që amerikanët po e quajnë momentin historik të këtyre lojërave. Amerika garantoi mbrëmë një vend në çerek-finale, ndërkohë që kanadezët, të tronditur nga kjo fitore, përpiqen të fitojnë në eliminatoren kundër Gjermanisë nesër. Humbja në fushën e vet, përballë amerikanëve duket se i ka prekur thellë kanadezët.

Për ekipin amerikan, pista e hokejt është një tjetër mundësi për të rritur numrin e medaljeve të fituara. Me konkurentët e sivjetshëm, duket se Amerika po krijon një traditë të re për Olimpiket dimërore. Ekipi amerikan ka deri tani një total prej 7 medaljesh ari, por çka është më e rëndësishmja renditet në krye të të gjitha vendeve konkurente me 24 medalje deri tani në këto Lojëra, një total shumë më i madh se Gjermania që renditet në vend të dytë me 18 medalje. Për herë të parë në 78 vjet, Shtetet e Bashkuara kanë shansin të kurorëzohen si vendi me numrin më të madh të medaljeve, duke anashkaluar konkurente të fuqishme në Lojërat e Mëparshme dimërore, si Gjermania, Norvegjia apo Rusia.

XS
SM
MD
LG