Lidhje

Qeveritë e ndryshme dënojnë sulmet - 2001-09-12


Qeveritë dhe institucionet e ndryshme botërore i dënuan sulmet e djeshme terroriste dhe ofruan çdo mbështetje që mund të nevojitet. Natoja deklaroi se personat përgjegjës nuk do të kalojnë pa u ndëshkuar.

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së Kofi Annan tha se i dënon sulmet me të gjithë forcën. Shumë udhëheqës botërorë ndërprenë veprimtaritë e tyre normale për të zhvilluar takime të ngutëshme dhe i vunë forcat e armatosura në gjendje gatishmërie të lartë.

Disa udhëheqës, si presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti jugafrikan Thabo Mbeki bënë thirrje për bashkëpunim ndërkombëtar në luftën kundër terrorizmit.

XS
SM
MD
LG