Lidhje

4700 figurojnë të humbur - 2001-09-13


Moti i keq po i ngadalëson përpjekjet për kërkimin e viktimave nën rrënojat e Qendrës Botërore të Tregtisë në Nju Jork. Ekipet e shpëtimit shpresonin që shirat do të ndihmonin në stabilizimin e hirit dhe të mbeturinave në zonën e Manhatanit, duke e bërë më të lehtë punën për kërkimin e mëse 4 mijë e 700 vetave që rezultojnë të zhdukur. Por stuhia që shoqëroi shirat ngriti re të dëndura pluhuri në vendin ku më parë ndodheshin dy kullat 110 katëshe. Zyrtarët e Nju Jorkut thonë se deri tani janë gjetur rreth 200 trupa. Në vendin e kërkimit janë sjellë 30 mijë thasë plastikë, të cilat do të përdoren për të vendosur pjesët e trupave pa jetë, për t’i identifikuar më pas me anë të ADN-së së personave që rezultojnë të zhdukur. Mijra njerëz kanë shkuar në qendrat e emergjencës për të raportuar personat e zhdukur. Të tjerë po interesohen pranë spitaleve me shpresë se mund të gjejnë pjestarët e familjeve. Sot pasdite, pritet që stuhitë e shiut të zhvendosen në rajonin e Uashingtonit, ku ekipet e shpëtimit vazhdojnë kërkimin në ndërtesën e Pentagonit. Zyrtarët e Departamentit të Mbrojtjes thonë se 126 persona ende figurojnë të zhdukur dhe mendohet se kanë vdekur si pasojë e goditjes dhe e zjarrit që shkatërroi njërin krah të ndërtesës më të madhe qeveritare në botë. Zyrtarët mendojnë se 190 veta kanë gjetur vdekjen, duke përfshirë edhe 64 personat që ndodheshin në avion

XS
SM
MD
LG