Lidhje

Kalendari Historik 24 tetor - 2001-10-27


Më 24 tetor 1861, një telegrafist në San Francisco, i dërgonte një mesazh telegrafik presidentit Abraham Linkoln në Uashington DC, nga një gjykatës shtetëror në Kaliforni. Disa çaste më vonë kryetari i bashkisë së San Franciscos, i dërgonte një mesazh kryetarit të bashkisë së qytetit të Nju Jorkut. Të dy shprehnin ide të ngjashme: “Urime nga Bregu i Paqësorit dhe a nuk është ky mjet i ri komunikimi i mrekullueshëm?” Mesazhet në alfabetin Mors kalonin nëpërmjet telave thuajse me shpejtësinë e dritës. Aftësia për të dërguar mesazhe të tilla nga një breg i Shteteve të Bashkuara në tjetrin, ishte rezultat i Ligjit për Telegrafin e Paqësorit, miratuar nga Kongresi i Shteteve të Bashkuara më 16 qershor 1860. Ligji autorizonte ndërtimin e një linje telegrafike nga Missouri, terminali lindor, në San Francisco, terminali perëndimor.

Më 24 tetor 1952 kandidati për president i Shteteve të Bashkuara, Dwight Eisenhower, tha se po të zgjidhej president i vendit, ai do të shkonte në Kore. Qëllimi i tij do të ishte të shqyrtonte mundësinë për t’i dhënë fund sa më parë dhe me nder luftës në Gadishullin Korean. Komandanti në pension i forcave Aleate në Evropë, gjatë Luftës së Dytë Botërore, e bëri këtë premtim në një fjalim që mbajti në Detroit të Miçiganit, gjatë fushatës presidenciale. Republikani Eisenhower tha se Lufta e Koresë nuk ishte e pashmangshme, siç thoshin presidenti demokrat, Harry Truman, të cilit po i mbaronte mandati, si edhe rivali demokrat i Eisenhower-it në garën presidenciale, guvernatori i Illinoit, Adlai Stevenson. Zoti Eisenhower tha se detyra e tij e parë, po të zgjidhej, do të ishte t’i jepte fund luftës. “ Nga do t’ia fillojë punës administrata e re? Ajo do t’ia fillojë me një vendim të patundur por të thjeshtë që do të marrë presidenti i saj. Ky vendim do të lërë pas dore diversionet politike dhe do të përqendrohet në përpjekjet për t’i dhënë fund Luftës së Koresë. Kjo kërkon një udhëtim personal në Kore.”

XS
SM
MD
LG