Lidhje

Marinsat sulmojnë - 2001-11-27


Helikopterët amerikanë të marinës sulmuan një autokolonë mjetesh të blinduara në Afganistanin jugor, operacioni i parë luftarak i marinsave që nga mbrëmja e ditës së djeshme kur ata ngritën një bazë në afërsi të Kandaharit.

Një zëdhënës i marinës tha se helikopterët asgjësuan disa nga të 15 mjetet e blindura ku përfshiheshin edhe tanke. Ai tha se autokolona po lëvizte pranë një aerodromi të zbrazët që përdoret si bazë e marinsave.

Zëdhënësi nuk tha se nëse automjetet i përkisnin Talebanit apo rrjetit terrorist Al-Qaida të Osama bin Ladenit.

Sekretari amerikan i mbrojtjes, Donald Rumsfeld u tha gazetarëve dje në Pentagon se marinsat ndodhen në rajon për t’u bërë presion talebanëve dhe për të mos lejuar lëvizjen e lirë të udhëheqësve të al-Qaidës në Afganistan. Ai tha se marinsat po ngrejnë baza në pozicione të përparuara afër Kandaharit, por nuk janë një forcë pushtuese.

Zoti Rumsfeld tha se zyrtarët ushtarakë amerikanë i zgjodhën zonat pranë Kandaharit për ngritjen e bazave sepse ato ndodhen në afërsi të rrugëve kryesore. Ai tha se pozicionet strategjike të tyre do t’ua bëjnë më të lehtë misionin marinsave por nuk dha hollësi të tjera.

XS
SM
MD
LG