Lidhje

Policia palestineze arreston sheikun Ahmed Yassin - 2001-12-06


Anëtarë të organizatës ekstremiste Hamas u përleshën me forcat policore palestineze tek shtëpia e udhëheqësit shpirtëror të grupit, të cilin forcat palestineze e vunë dje nën arrest shtëpie. Mijëra përkrahës janë mbledhur para shtëpisë së Sheikut Ahmed Yassin, në Rripin e Gaazës, duke kërkuar lirimin e tij.

Të shtënat shpërthyen sot në orët e para të mëngjesit midis ekstremistëve dhe policisë palestineze, të dërguara atje për ruajtjen e rendit. Arrestimi i zotit Yasin u bë ndërkohë që presidenti Bush i bëri thirrje udhëheqësit palestinez, Jaser Arafat, të bëjë ç’është e mundur për të parandaluar sulme të mëtejshme terroriste. Zoti Arafat ka kërkuar t’i jepet më shumë kohë për të demonstruar se ai po përpiqet të shuajë dhunën.

XS
SM
MD
LG