Lidhje

30 të burgosur të tjerë drejt Guantanamos - 2002-01-13


Edhe 30 të burgosur të tjerë talebanë e anëtarë të al-Qaida-s u larguan nga Afganistani për në një burg të sigurisë së lartë në bazën detare amerikane në Kubë.

Të burgosurit, me sy të lidhur dhe pranga në duar e këmbë, u ngarkuan mbrëmë vonë në një aeroplan ushtarak amerikan në aeroportin e Kandaharit. Ata do të bashkohen me 20 të burgosur të tjerë që u transferuan javën e kaluar në bazën detare Guatanamo, në bregdetin juglindor të Kubës.

Në Afganistanin lindor, avionët amerikanë bombarduan përsëri objekte të dyshuara të al-Kaidës, ndërkohë që kërkimi për Osama bin Ladenin dhe udhëheqësin e përmbysur taleban, Mullah Muhamed Omar, vazhdon.

Njoftohet se sulmet e djeshme ajrore goditën një kompleks shpellash, 30 kilometra në jugperëndim të Khostit, ku mendohet se po riorganizohen luftëtarë të al-Kaidës. Senatori amerikan, Joseph Bined, i cili ndodhet për vizitë në Kabul, i tha rrjetit televiziv NBC se lufta kundër talebanëve ende nuk ka marrë fund. Ai tha se talebanët ende kontrollojnë disa zona fshatare të Afganistanit.

Ministria e Mbrojtjes e qeverisë së përkohëshme afgane njoftoi se do të mbajë një mijë e 500 ushtarë të armatosur në kryeqytet për të shërbyer si forcë e përkohëshme policore. Ministria thekson se ushtarët do të kryejnë detyrat e përditshme të policisë derisa një forcë e re policore të strërvitet në mënyrë të përshtatshme.

Zyrtarë të qeverisë së përkohshme po debatojnë edhe rreth kostos së parashikuar për rindërtimin e vendit. Sipas, agjencive perëndimore të lajmeve, zyrtarë të ministrisë së planifikimit kanë thënë se Afganistani do të ketë nevojë për rreth 45 miliardë dollarë gjatë 10 vjetve të ardhshëm.

XS
SM
MD
LG