Lidhje

Amnesty International ka kërkuar leje që të vizitojë të ndaluarit në Kubë (22 janar) - 2002-01-22


Sekretari amerikan i mbrojtjes, Donald Rumsfeld thotë se të burgosurit Talebanë dhe të al-Qaida-s, që mbahen në një bazë ushtarake amerikane në gjirin e Guantanamos, në Kubë, po trajtohen njerëzisht. Zoti Rumsfeld tha se megjithëse Washingtoni nuk i konsideron të ndaluarit të burgosur lufte, forcat amerikane po i trajtojnë ata në përputhje me Konventën e Gjenevës. Organizata e të drejtave të njeriut, Amnesty International ka kërkuar leje që të vizitojë të ndaluarit. Zyrtarë të Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq ishin në bazën amerikane javën e kaluar. Ushtria amerikane po mban 158 persona në Guantanamo dhe mbi 200 në Afganistan. Sipas njofitmeve, ndër të kapurit janë një danez, një suedez, tri britanikë dhe mbi 12 jemenas.

XS
SM
MD
LG