Lidhje

Pezullohet gjyqi i Millosheviçit - 2002-03-18


Në Hagë, gjyqi i Sllobodan Millosheviçit për krime lufte u pezullua deri të enjten pasi ish udhëheqësi jugosllav është i sëmurë me grip. Një zëdhënës i gjykatës tha se gjyqi do të rifillojë kur zoti Millosheviç ta ndjejë veten më mirë. Ish Presidenti jugosllav, gjyqi i të cilit filloi muajin e kaluar, përballet me 66 akuza për krime lufte dhe gjenocid gjatë konflikteve në Kroaci, Bosnje dhe Kosovë.

Nëse shpallet fajtor, ai mund të dënohet me burgim të përjetshëm.

XS
SM
MD
LG