Lidhje

Tanket izraelite kthehen në Ramallah - 2002-06-10


Forcat izraelite hynë në qytetin Ramallah, rrethuan selinë e udhëheqësit palestinez, Jaser Arafat, dhe bastisën kampin Amari të refugjatëve. Palestinezët thonë se tanke dhe autoblinda, të mbështetur nga helikopterë luftarakë, hynë në qytetin Ramallah para agimit.

Gjatë përleshjeve u vra një palestinez. Ushtria izraelite tha se trupat do të qëndrojnë në ramallah për një kohë të kufizuar dhe se të paktën 9 persona të dyshuar janë arrestuar. Forcat izraelite kryen gjithashtu sulme në zona të tjera të Bregut Perëndimor.

Inkursioni i sotëm ndodhi pak orë pasi zoti Arafat krijoi një kabinet më të vogël dhe emroi një ministër të Brendshëm, duke reformuar Autoritetin Palestinez, ashtu siç kishte premtuar

XS
SM
MD
LG