Lidhje

Sekretari amerikan i Shtetit, Colin Powell, u jep fund vizitave në Indi dhe Pakistan - 2002-07-26


Sekretari amerikan i Shtetit, Colin Powell, tha se Washingtoni nuk mund të mbështesë pretendimin e Pakistanit se ka ndaluar infiltrimin e ekstremistëve islamikë në Kashmirin indian.

Sekretari Powell u tha gazetarëve sot në Islamabad se si Pakistani edhe India e pranojnë se infiltrimet në të dyja anët e kufirit janë pakësuar. Ai shtoi se me rëndësi është që të lihet mënjanë numërimi i inkursioneve dhe të vazhdohet me bisedime dy-palëshe, që do të çonin drejt një paqeje të qëndrueshme në rajon.

Po sot, presidenti i Pakistanit Pervez Musharaf u tha gazetarëve se pretendimi i Indisë lidhur me këtë çështje është absolutisht i pabazë, siç u shpreh ai. Një zëdhënëse e ministrisë së jashtme indiane u përgjigj, duke thënë se gjenerali Musharaf nuk po tregohej plotësisht i sinqertë.

Sekretari amerikan i shtetit Powell u takua sot me zyrtarë të lartë pakistaneze pas bisedimeve që zhvilloi në New Delhi me kryeministrin indian Atal Behari Vaxhpai. Udhëtimi i zotit Powell në Azinë jugore është pjesë e përpjekjeve për të ulur tensionet 55 vjeçare mes Indisë dhe pakistanit lidhur me rajonin e Kashmirit.

India e akuzon Pakistanin se armatos, stërvit dhe ndihmon grupet ekstremiste që të hyjnë në Kashmirin indian dhe të kryejnë sulme. Islamabadi e mohon këtë akuzë, po e pranon se u jep separatistëve mbështetje politike. Të dyja palpt kanë dislokuar më shumë se 1 milion trupa përgjatë vijës së kontrollit në Kashmir, që prej një sulmi të ekstremistëve të dyshuar myslimanë kundër parlamentit të Indisë në dhjetor të vitit të kaluar.

XS
SM
MD
LG