Lidhje

Presidenti zgjeron kompetencat e tij për marrëveshje tregëtare - 2002-08-06


Presidenti Bush pritet të nënshkruajë sot një ligj që zgjeron kompetencat e tij për arritjen e marrëveshjeve tregëtare me vendet e tjera.

Projektligji që u miratua në Kongres javën e kaluar, lejon Presidentin që të çojë pakte tregëtie në Kongres për një votim të shpejtë.

Zyrtarët e administratës besojnë se ligji do të ndihmojë në përshpejtimin e pakteve të shumëpritura të tregëtisë së lirë me vende si Kili dhe Singapori, si edhe për t’i hapur rrugë një marrëveshjeje të re botërore në Organizatën Botërore të Tregëtisë.

XS
SM
MD
LG