Lidhje

Veton Suroi komenton për situatën pas arrestimeve në Kosovë - 2002-08-16


Disa qindra protestues shqiptarë u përleshën dje (15 gusht) me forcat e policisë ndërkombëtare në Deçan, në Kosovën perëndimore, gjatë një proteste në kërkim të lirimit të pjesëtarëve të trupave mbrojtëse të Kosovës, të arrestuar këtë vit. Policia përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë demonstruesit. Korrespondenti ynë Besim Abazi ishte në Deçan dhe njofton se gjatë protestës ka pasur të plagosur nga të dyja palët si dhe mbi 20 të arrestuar.

Por cili eshte ndikimi i ketyre arrestimeve dhe protestave te Decanit ne marredheniet me komunitetin nderkombetar ne Kosove? Në emisionin televiziv Ditari i morëm një intervistë analistit nga Prishtina, Veton Suroi

XS
SM
MD
LG