Lidhje

Rezultatet e Zgjedhjeve në Maqedoni - 2002-09-18


Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoni shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve parlamentare. Koalicioni i Lidhjes Social-demokrate me disa parti të tjera më të vogla ka fituar 60 vende në parlament. Partia VMRO-DPMNE e kryeministrit Lubco Georgievski në koalicion me partinë Liberale ka fituar 33 vende. Bashkimi Demokratik për Integrim e kryesuar nga Ali Ahmeti, ka fituar 16 vende. Partia Demokratike Shqiptare e Arber Xhaferrit 7 vende, Partia për Prosperitet Demokratik 2 vende, Partia Demokratike Kombëtare 1 vend dhe Partia Socialiste Maqedonase 1 vend.

XS
SM
MD
LG