Lidhje

Indonezi: arrestohet një i dyshuar për lidhje me al-Qaida-n - 2002-09-19


Policia indoneziane thotë se një shtetas gjerman me prejardhje arabe, i dyshuar për lidhje me al-Qaida-n, kishte videokaseta ku paraqiten civilë të panjohur të armatosur duke u stërvitur.

Një zëdhënës i policisë thotë se po zhvillohen hetime për të përcaktuar se cili grup është ai që paraqitet në videokasetë dhe ku është xhiruar ajo.

Ai thotë se personi i njëjtësuar si Seyam Reda u arrestua në Xhakarta të martën për shkelje të rregullave të eimigracionit dhe tha se ishte gazetar.

Dje, policia deklaroi se po hetonte nëse zoti Reda është i lidhur me shtetasin kuvaitjan Omar al-Faruq, i dyshuar si operativ i al-Qaida-s në atë rajon që u arrestua në Xhakarta në qershor dhe iu dorëzua autoriteteve amerikane.//kk

XS
SM
MD
LG