Lidhje

Gjykata e serbëve të Bosnjes do të gjykojë 18 serbë për krime gjatë konfliktit - 2002-11-05


Gjykata e Hagës u dha leje autoriteteve të serbëve të Bosnjes, që të gjykojnë 18 serbë për krime gjatë konfliktit të viteve 90, për të cilat ata akuzohen.

Prokurori në Banja Llukë duhet të vendosë tani nëse do të fillojë një hetim mbi akuzat se 18 ish-punonjës policie grabitën dhe shkatërruan një kishë katolike gjatë konfliktit. Gjykata e Hagës tha në një letër se ka prova të mjaftueshme që të besohet se ata kanë shkelur ligjin ndërkombëtar.

//rd//

XS
SM
MD
LG