Lidhje

OKB: Izraeli të hetojë mbi shkatërrimin e një magazine të Kombeve të Bashkuara - 2002-12-03


Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Kofi Annan, i bëri thirrje Izraelit të hetojë imtësisht mbi shkatërrimin e një magazine të Kombeve të Bashkuara nga forcat e armatosura izraelite. Në magazinë gjendeshin 500 tonë ushqim për palestinezë të varfër.

Në një deklaratë të Kombeve të Bashkuara thuhet se ushtria izraelite e shkatërroi magazinën që ishte nën kujdesin e Programit Botëror të Ushqimit, të shtunën gjatë një operacionbi në pjesën veriore të Rripit të Gazës.

Në deklaratë thuhet se ndërtesa ishte e identifikuar qartë si pronë e Programit Botëror të Ushqimit. Zyrtarë të ushtrisë izraelite e pranuan se forcat izraelite e shkatërruan ndërtesën dhe thanë se do ta hetojnë incidentin. //kk//

XS
SM
MD
LG