Lidhje

Zyra amerikane në Prishtinë dënon vrasjet - 2003-01-06


Zyra amerikane në Prishtinë ka dënuar sot me forcë vrasjen e zotit Tahir Zemaj, të djalit të tij Enisit dhe te nipit te tij Hasanit. Permes nje deklarate zyra amerikane thekson se mbetet per tu pare ne se vrasjet kane motive politike dhe ne se kane të bëjnë me daljen e zotit Zemaj si dëshmitar gjatë një procesi gjyqësor në Kosovë.

Zyra amerikane thekson se raste te tilla tregojne se disa njerëz e shohin ende dhunen dhe frikesimin si një rrugë të ligjshme në Kosovën e pasluftës. Qeveria amerikane, thuhet me tej ne njoftimin e misionit diplomatik, i ben thirrje atyre qe kane ndonje informacion mbi keto vrasje te njoftojne autoritetet. Ata që kryejnë dhunë, thuhet më tej në komunikatën e zyrës amerikane në Prishtinë, jane armiq të demokracisë, armiq të Kosovës dhe armiq të Shteteve të Bashkuara.

Ndërkohë autoritetet e policisë në Kosove thonë se hetimet rreth vrasjeve po vazhdojnë. Policia ende nuk ka bërë ndonjë arrestim.

//rd//

XS
SM
MD
LG