Lidhje

Takim i posacëm i NATO-s për Turqinë - 2003-02-05


Ambasadorët e 19 vendeve të Natos, pritet të takohen nesër në Bruksel për të shqyrtuar mundësinë për t’i dhënë Turqisë mbështetje logjistike në rast të një lufte të mundshme me Irakun.

Shtetet e Bashkaura kërkuan javën e kaluar që Aleanca t’i japë mbështetje Turqisë me sisteme modernë radarësh "AWACS" dhe bateri raketash kundërajrore "Patriot". Turqia është i vetmi vend i Aleancës që e ka Irakun në kufi.

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme turke tha se, ndonëse ai e kupton hezitimin e disa vendeve, Ankaraja shpreson qAmbasadorët e 19 vendeve të Natos, pritet të takohen nesër në Bruksel për të shqyrtuar mundësinë për t’i dhënë Turqisë mbështetje logjistike në rast të një lufte të mundshme me Irakun.

Disa vende, përfshirë Gjermaninë dhe Francën, që e kundërshtojnë ndërhyrjen ushtarake kundër Irakut, e kanë shtyrë marrjen e vendimit për Turqinë. // lk //

XS
SM
MD
LG