Lidhje

SHBA trysni Turqisë - 2003-03-14


Shtetet e Bashkuara po i bejne trysni Turqise te lejoje forcat amerikane te perdorin hapesiren ajrore te ketij vendi ne rast te nje lufte te mundsme me Irakun.

Shtypi turk njofton se nenpresidenti Dick Cheney bisedoi mbreme ne telefon me kryeministrin e ri turk Erdogan per kete ceshtje. Zyrtaret turq thone se presidenti Bush i dergoi një letër kryeministrit Erdogan ku i kerkon qe te sqaroje qëndrimin e Turqise lidhur me dislokimin e trupave amerikane dhe mbi lejen për te perdorur haapesiren ajrore te vendit te tij.

Dy javë më parë, parlamenti turk nuk e miratoi kërkesën e qeverise turke për dislokimin e trupave ne Turqi. Ende nuk dihet kur dhe në qoftë se parlamenti turk do ta shqyrtojë përseri këtë çështje.

//rd//

XS
SM
MD
LG