Lidhje

Blair dhe Putin diskutojnë rindërtimin e Irakut - 2003-04-29


Kryeministri britanik Tony Blair filloi bisedimet në Moskë me presidentin rus Vladimir Putin për rindërtimin e Irakut të pasluftës si dhe për rolin e Kombeve të Bashkuara në këtë proces.

Të dy udhëheqësit po takohen në rezidencën e presidentit Putin në afërsi të Moskës. Zoti Blair tha se vizita e tij është pjesë e përpjekjeve për të riparuar dëmet që pësuan Kombet e Bashkuara si rrjedhojë e mospajtimeve lidhur me luftën e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara. Rusia ishte kundërshtare e luftës.

Pritet që në rendin e ditës të përfshihen edhe diskutimet mbi bashkëpunimin ndërmjet Rusisë dhe Bashkimit Evropian si edhe mbi përgatitjet për vizitën shtetërore të presidentit Putin në Londër në fund të qershorit.

XS
SM
MD
LG