Lidhje

2 serbë të vrarë dhe 5 të tjerë të plagosur në një incident në Gorazhdec - 2003-08-13


Persona të paidetifikuar kanë qëlluar me armë zjarri një grup të rinjsh serb teksa notonin në një lum në Kosovën Perendimore, duke vrarë të paktën dy prej tyre dhe plagosur pesë të tjerë.

Komandanti i trupave paqeruajtëse të Natos në Kosovë, gjenerali Fabio Minni e dënoi sulmin në afërsi të Gorazhdecit dhe e cilësoi atë si një sinjal të keq për ata që kërkojnë të ndërtojnë një demokraci shumë-etnike.

Incidenti ndodhi ndërkohë që në Prishtinë mbërriti administratori i ri i Kombeve të Bashkuara, Harri Holkeri që zëvendësoi zotin Michael Shtainer.

XS
SM
MD
LG