Lidhje

BBC kërkon falje lidhur me një kronikë mbi programet irakiane të armëve - 2004-01-29


Nje gjykates britanik qe beri hetime per njoftimin e BBC-se, e kritikoi ashoper raportin si te pambeshtetur ne fakte. Richard Ryder, drejtori i perkohshem i BB-se po ashtu kerkoi ndjese sot edhe per ata individe qe jane demtuar nga raporti. Komentet e tij u bene sot, pak kohe pas njoftimit per doreheqjen e drejtorit te pergjithshem te BBC-se, Greg Dyke.

Kryeministri britanik Tony Blair tha se e pranonte pergjigjen e BBC-se dhe theksoi se ka ardhur koha qe ky kapitull te mbullet. Kryeministri Blair po ashtu tha se ai e respekton pavaresine e BBC-se. Një numër punonjësit të BBC-së, dolën nga dy ndërtesat kryesore të institucionit në Londër, pas dorëheqjes së drejtorit Greg Dyke, në shenjë proteste dhe mbështetjeje për të.

Në vendimin e tij te djeshem, gjykatesi Brian Hutton, tha se materiali i BBC-se, i cili akuzonte qeverine e kryeministrit Blair per ekzagjerim te rrezikut qe paraqisnin armet irakiane ishte i pabazuar ne fakte dhe redaktorët e BBC-së duhet ta kishin analizuatr atë para se të vendosnin për ta transmetuar.

XS
SM
MD
LG