Lidhje

Reagime të udhëheqësve botërorë ndaj vrasjes së sheikut Ahmed Yassin - 2004-03-21


Në Lindjen e Mesme, udhëheqësit arabë po dënojnë vrasjen nga Izraeli të udhëheqësit të Hamasit, sheikut Ahmed Yassin.

Mbreti Abdullah i Jordanisë tha se kjo vrasje do të nxisë dhunë të mëtejshme. Presidenti i Sirisë Bashir al-Assad e quajti vrasjen “një krim të shëmtuar”.

Presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak, tha se vrasja shuajti shpresat për proçesin e paqes në Lindjen e Mesme.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Kofi Anan, tha se sulmi binte ndesh me ligjet ndërkombëtare dhe shtoi se ai nuk do të ndihmojë për paqen në Lindjen e Mesme.//lk/

XS
SM
MD
LG